Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

#unicefpoland

#WorldChildrensDay

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.

Nie ma dzieci – są ludzie.”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim, 20 listopada 2023 roku, wspólnie z UNICEF świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła od kilku lat należy do SZKÓŁ UNICEF, szkolnym koordynatorem jest p. Kinga Magiera wraz z Samorządem Uczniowskim. Każdego roku, włączamy się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF.

Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.

Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w  Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia lekcje dotyczące Praw Dziecka, oglądaliśmy również filmy edukacyjne. Samorząd Uczniowski przeprowadził pogadanki w klasach 1-8 oraz quiz, który najlepiej rozwiązała klasa 3b – gratulujemy!!!

Informacje oraz zdjęcia umieszczone zostały na tablicy w holu oraz na tablicy samorządu. Oczywiście wszyscy przyszliśmy ubrani na niebiesko, ponieważ jest to kolor charakteryzujący organizację UNICEF.