Informacja Administratora

Świetlica

Świetlica w Szkole Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Maz. to miejsce miłe, sympatyczne, przyjazne dziecku. Pracują w niej panie wychowawczynie: Longina Wilczak, Kamilla Madzio i Małgorzata Robak w godz. od 7.15 – do 15.45

W świetlicy:

• Mogą przebywać uczniowie ze względu na czasową nieobecność rodziców będących w pracy, ze względu na dojazd do szkoły, oraz dzieci, które oczekują na zajęcia dodatkowe
  • Pomagamy dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji - start szkolny, trudna rola ucznia
  • Zapewniamy uczniom miłe spędzenie czasu, zabawę, naukę  oraz rozwijanie swoich zainteresowań w trakcie zajęć świetlicowych.

Świetlica nasza jest pomieszczeniem bardzo kolorowym, zadbanym i czystym. Uroku dodają jej różnorodne dekoracje wykonane przez dzieci na zajęciach świetlicowych, przy pomocy pracujących nauczycielek,  kwiaty doniczkowe i inne elementy wyposażenia. Wystrój zmieniamy w zależności od pory roku i określonych uroczystości.

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój dziecka, jego zainteresowań, uzdolnień i umiejętności

Zajęcia prowadzone w świetlicy są oparte o zatwierdzony na początku roku szkolnego plan pracy świetlicy. Tematyka zajęć uwzględnia kalendarzowy układ roku oraz wynikające z niego święta i uroczystości. Zajęcia świetlicowe mają zarówno charakter indywidualny, jak i grupowy i odbywają się zgodnie z dziennym rozkładem zajęć.

Wśród codziennych zabaw i zajęć tematycznych, realizowanych według tygodniowych planów pracy świetlicy, znajduje się wiele różnych form zajęciowych:

• zajęcia plastyczno- techniczne, które rozwijają wrażliwość i poczucie estetyki  – dzieci malują, rysują, wycinają, tworzą wydzieranki. Wykonują różnorodne ozdoby z tworzywa przyrodniczego. Robią okolicznościowe prezenty, laurki dla najbliższych. Z wykonanych prac organizujemy wystawy, pokazy.
  • zajęcia muzyczne,
  • zajęcia stolikowe (gry planszowe, układanki, karty),
  • zajęcia literackie (wspólne czytanie, opowiadanie treści, gawędy, opowiadania, rozmowy tematyczne, zabawy i konkursy czytelnicze.
  • zajęcia audiowizualne (oglądanie bajek i filmów),
  • zajęcia sportowe i ruchowe na świeżym powietrzu oraz na korytarzu szkolnym. Wykorzystujemy dostępny sprzęt sportowy, aby zajęcia były w miarę atrakcyjne.
  •  grach i zabawach dydaktycznych, które rozwijają pamięć, uwagę i myślenie – rozwiązują rebusy, krzyżówki, bawią się w gry towarzyskie
  • Systematycznie  współpracujemy z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.

Świetlica to nie tylko miejsce zabawy. Odgrywa ona dużą rolę w procesie dydaktycznym szkoły. Dzieci mogą w świetlicy uzyskać pomoc przy odrabianiu zadanej pracy domowej, pomagamy też tym uczniom, którzy mają trudności w nauce, nie mogą nadążyć z przyswojeniem materiału z lekcji.

Cały czas poszerzamy także zasoby gier stolikowych, sprzętu sportowego, artykułów papierniczych czy elementów wyposażenia, aby dzieci były zadowolone i przyjemnie spędziły czas.