Europejski Tygodzień Zrównoważonego Transportu

Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Europejskiej Dyrekcji Generalnej do Spraw Mobilności i Transportu. Hasło na rok 2020 brzmiało: Zeroemisyjna mobilność dla każdego. Głównym celem akcji było promowanie takich form mobilności, które są korzystne dla środowiska i mieszkańców.

Przystępując do działań promocyjnych, Szkoła Podstawowa nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim położyła nacisk na dwa typy aktywności:

• Tydzień Działań, czyli organizacja wydarzeń w dniach 16-22 września 2020r. z uwzględnieniem tematu przewodniego,
  • Dzień Bez Samochodu–22 września 2020r.

W kampanii wzięli udział uczniowie klas 0-III i IV-VIII. Nad jej przebiegiem czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Wszystkie działania zaplanowane na dni 16-22 września 2020r. miały na celu rozwiązanie problemu zanieczyszczenia środowiska i promowanie czystego, wolnego od dwutlenku węgla powietrza oraz ekologicznego transportu, ponadto zakładały kształtowanie postaw przyjaznych naturze, zachęcały uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły do wycieczek pieszych, rowerowych oraz do korzystania z miejskiej komunikacji.

Akcję rozpoczęto się od przygotowania gazetek tematycznych i promocyjno-informacyjnych. Uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w wycieczkach, rajdach pieszych i rowerowych oraz konkursach. Wszystkich nauczycieli, pracowników i rodziców zachęcano do uczestnictwa w Dniu Bez Samochodu.

W ramach realizacji zadań związanych z ETZT w klasach młodszych i starszych przeprowadzono pogadanki nt. niskoemisyjnego transportu, na lekcjach wychowawczych lub informatycznych uczniowie mogli obejrzeć filmy edukacyjne: Dlaczego warto jeździć rowerem-zdrowie, Staś.Ko-prezentuje. Historia Roweru oraz Nie truj powietrza-miej wpływ na to, czym oddychasz.

Uczennice jednej z klas trzecich przeprowadziły wywiad z właścicielem firmy transportowej GRABEX. Dowiedziały się, że firma posiada ciężarówki ekologiczne a emisja spalin w tych autach odpowiada najwyższym standardom ekologicznym w Unii Europejskiej.

Zorganizowano konkursy:

- Konkurs fotograficzny dla klas I-VIII: Pejzaż bez samochodu,

- Konkurs plastyczny dla klas 0-III: Zaprojektuj swój pojazd przyjazny dla środowiska,

- Konkurs plastyczny mural dla klas III,IV,V: Świat bez samochodu.

Odbyły się rajdy piesze do parku miejskiego i rajd rowerowy. Ich uczestnicy z klas drugich i trzecich przekonali się, że ruch na świeżym powietrzu ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia każdego człowieka.W ramach działań uczniowie wzięli udział w wycieczce na dworzec PKP w Tomaszowie Mazowieckim. Celem wyprawy było obejrzenie nowoczesnego, ekologicznego taboru - pociągu dalekobieżnego napędzanego elektrycznie. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia tego składu „od środka” podczas postoju na stacji oraz porozmawiania z kierownikiem pociągu.

Podsumowaniem tygodnia działań było wykonanie muralu na szkolnym ogrodzeniu przez zwycięzcę konkursu pt. Światbez samochodu we współpracy z przedstawicielami klasy oraz Samorządu Uczniowskiego.

Podjęte przez szkołę działania są ważne dla ochrony środowiska. Bez wątpienia przyczyniły się do podniesienia świadomości na temat zrównoważonego transportu wśród społeczności lokalnej. Należy jednak pamiętać, że powinny mieć one charakter długoterminowy.